Konferencja zorganizowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w partnerstwie ze Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną odbyła się 30 maja 2016r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Była to kolejna (i ostatnia) debata dotycząca szkolnictwa zawodowego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana”, która zgromadziła władze ministerialne, samorządowe, instytucje otoczenia biznesu, przedstawicieli szkół i przedsiębiorców – tym razem w Gdańsku.

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rozwoju oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, miało na celu dyskusję na tematy najbardziej nurtujące środowiska związane ze szkolnictwem zawodowym. Do tego grona należą z jednej strony przedsiębiorcy – w tym przedsiębiorcy specjalnych stref ekonomicznych, którzy coraz częściej zgłaszają problem z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry, a z drugiej strony szkoły ponadgimnazjalne i organy za nie odpowiedzialne (czyli w większości jst). Podczas dyskusji nie zapomniano o samych uczniach, którzy są na początku planowania ścieżki zawodowej, a na tym etapie - jak podkreślano – to rodzice, a nawet dziadkowie, spełniają bardzo istotną rolę, stąd wnioski o potrzebie wzmocnienia odpowiedniego przekazu w tym kierunku. O potrzebach przedsiębiorców, jak i konieczności rebrandingu szkolnictwa zawodowego mówiła prezes Zarządu PSSE sp. z o. o. Aleksandra Jankowska zapewniając jednocześnie o wspierających działaniach Strefy w odpowiedzi na zidentyfikowane problemy w tym obszarze.

Pani Teresa Wargocka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wskazała na doradztwo zawodowe jako na kluczowy element kształcenia wymagający interwencji MEN w najbliższym czasie: „Jeden postulat, który był absolutnie we wszystkich debatach – i ja jako Minister Edukacji wiem, że musimy to zrobić, bo to ma sens i jest podstawą sukcesu – doradztwo zawodowe.  Mówi się o doradztwie zawodowym co najmniej od 20 lat (...) i nie mamy doradztwa w Państwa odczuciu - w odczuciu beneficjentów systemu edukacji i rynku pracy. Nie ma dobrego modelu na to, jak przygotowywać młodego człowieka do pełnienia ról zawodowych. To jest ogromne wyzwanie, które powinniśmy również z pracodawcami przeprowadzić w zależności od wieku ucznia”.

Podczas konferencji przedstawiciele firm z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - HR manager Arkadiusz Wódarczyk z Flextronics International Poland sp. z o.o. (podstrefa Tczew) oraz Prezes Steffen Zimny ze Steico (podstrefa Czarna Woda), przedstawili dobre praktyki we współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Prelegenci zwrócili również uwagę na problemy jakie pojawiają się
w procesie kształcenia mi.in. niedopasowanie programów nauczania do wymagań przyszłych pracodawców.

Istotną część programu stanowiły trzy panele dyskusyjne, które odnosiły się do obecnej sytuacji związanej z kształceniem zawodowym na poziomie szkół ponadgimnazjalnych oraz do planów w tym zakresie jakie mają ministerstwa, samorządy oraz przedsiębiorcy.

W panelu dotyczącym potencjału kształcenia zawodowego w województwie swoje opinie wyrażały Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pani Teresa Wargocka, przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju Pani Ewa Kowalczuk, przedstawiciele firm pomorskiej i słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej: dyrektor Energomontaż-Północ Gdynia Pan Łukasz Mazur i prezes PPH "AMG" Sp. z o.o. z Lęborka Pan Maciej Babij, uczniowie Zespołu Szkół Łączności z Gdańska Pan Rafał Baranowski i Pan Jan Leśniewski oraz absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie Pan Tomasz Parafianczuk oraz Dyrektorka Koalicji Karat Pani Kinga Lohmann, przedstawicielka agencji pracy „Jobhouse” Pani Martyna Ładkowska.

Niejako w odpowiedzi na problemy poruszane w panelu przedstawione zostało nowatorskie podejście zarządu województwa, jako proces przygotowawczy do uzyskania dofinansowania na szkoły zawodowe w ramach funduszy unijnych (RPO WP). Prezentację „Przedsięwzięcie strategiczne w obszarze szkolnictwa zawodowego odpowiedzią na potrzeby gospodarcze” przedstawiła z-ca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pani Teresa Szakiel.

Drugi panel „Planowanie sieci szkół przy problemach z naborem” bardziej skupiony na spojrzeniu na szkolnictwo ze strony osób organizujących pracę szkoły i pracujący bezpośrednio z uczniami.
W dyskusji głos zabrały Pomorska Kurator Oświaty Pani Monika Kończyk, przedstawicielka Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego Pani Dorota Granoszewska-Babiańska, przedstawiciele organów prowadzących szkoły ponadgimnazjalne: Wiceprezydent Gdańska Pan Piotr Kowalczuk i Wiceprezydent Gdyni Pan Bartosz Bartoszewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Wejherowa Pani Krystyna Grubba, doradca zawodowy z Zespołu Kształcenia Zawodowego z Tczewa Pani Małgorzata Zimna-Koszczyńska.

Dziennikarze mieli okazję odnieść się do zagadnienia public relations szkolnictwa zawodowego podczas trzeciego panelu. Swoje doświadczenia i zalecenia przekazali trójmiejscy dziennikarze: Wioletta Kakowska-Mehring z trójmiasto.pl, Iwona Wysocka z Radia Gdańsk, Marek Kański z TVP3
i Jacek Klein z Dziennika Bałtyckiego.

Konferencja była również dobrą okazją do zaprezentowania pomorskich szkół zawodowych – stoiska w branżach kluczowych dla regionu wystawiły szkoły z Gdyni, Gdańska, Kwidzyna, Tczewa, Wejherowa, Starogardu Gdańskiego i Bolesławowa.

W programie konferencji znalazły się także prezentacjedobrych praktyk pozaszkolnych form rozwoju technicznego. Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna w ramach Słupskiego Inkubatora Technologicznego prowadzi pracownię Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych, która jest dostępna dla przedsiębiorców oraz uczniów i studentów. Pracownią pochwalił się pan Marcin Ingielewicz z SIT.

Swoją konstruktorską pasję oraz jej efekt – łazik marsjański „Lem” - omówili i pokazali studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej Nex Robotics. Studenci z podziwem odnieśli się również do pracy gimnazjalistów z Gdańska, którzy w ostatnich dniach zwyciężyli światowe eliminacje konkursu Odyseja Umysłów. Zmagania tych młodych ludzi z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB omówił dumny tata jednego z uczestników, Maciej Kudła. Wystąpienia zdecydowanie podkreślały wartość wzmacniania kreatywności i angażowania się w zajęcia rozwijające talenty młodzieży.

„Pomorskie Perspektywy Zawodowe” to kolejna konferencja zorganizowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o. w obszarze szkolnictwa zawodowego.

 

źródło: materiał Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
http://www.strefa.gda.pl/pl/aktualnosci/konferencja-pomorskie-perspektywy-zawodowe.html

AJ

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami