Pytanie, co jest produktem strefowym, nurtuje wielu inwestorów i jest przedmiotem licznych kontroli. Czy wydatki na zakup usług od kooperantów działających poza SSE stanowią koszty działalności strefowej? Czy przychody uzyskane z tytułu sprzedaży towarów, na które były ponoszone ww. wydatki, powinny stanowić przychody strefowe? Pozytywna odpowiedź na te pytania ma bezpośredni wpływ na wykorzystanie zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt. 34 ustawy o CIT.

Bazując na naszym doświadczeniu, które doprowadziło m.in. do określenia w wyroku NSA kryteriów pozwalających na zwolnienie dochodu z CIT osiągniętego przy udziale usług zakupionych od podmiotów spoza SSE, uzyskujemy jednoznaczne interpretacje podatkowe co do zakresu kosztów i przychodów „strefowych” branych pod uwagę przy określaniu zakresu zwolnienia podatkowego.

W ostatnim czasie - w dniu 28 września 2016 r. - Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu także wydał wyrok w połączonych sprawach o sygn. akt I SA/Wr 744/16 oraz I SA/Wr 745/16, w którym wskazano, że: „Błędne jest stanowisko zakładające, że udział zewnętrznych kooperantów w procesie produkcji strefowej zawsze wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia w tym zakresie. Z orzecznictwa wynika, że w takiej sytuacji konieczna jest szczegółowa analiza i ustalenie w jakim wzajemnym związku pozostają usługi świadczone przez kooperantów z produkcją strefową. Natomiast, co do zasady, jeżeli udział kooperantów zewnętrznych jest niewielki, stanowi uboczny element produkcji i istnieje konieczność korzystania z takiego typu pomocy w produkcji strefowej, należy przyjąć, że nie skutkuje on wyłączeniem w tym zakresie przychodów z przychodów strefowych” (informacja na podstawie sprawozdania z ustnego uzasadnienia wyroku).

Powyższy wyrok potwierdza stanowisko, że istnieje możliwość uznania za przychody strefowe przychodów z tytułu sprzedaży towarów wytwarzanych przez przedsiębiorstwa działające na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, których produkcja wymagała poniesienia wydatków na nabycie usług kooperantów zewnętrznych.

Jeśli ponoszą Państwo tego rodzaju wydatki, warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, która zabezpieczałaby możliwość traktowania uzyskiwanych przez Państwa dochodów jako dochodów strefowych korzystających ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt. 34 ustawy o CIT.

W przypadku dodatkowych pytań można kontaktować się z przedstawicielami E&Y:

Agnieszka Tałasiewicz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Michał Potyrała e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opublikowano: 2016.10.13 MK

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami