logo SSSE plSłupska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała sto drugie zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie. W Strefie powstanie ponad 260 nowych miejsc pracy. Rok 2013 w Słupskiej Strefie pod względem inwestycji zakończył się wynikiem „na 102!”.

W grudniu 2013 roku Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Słupską Strefą, wydała w imieniu Ministra Gospodarki kolejnych pięć zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a wśród nich zezwolenie o numerze 100. Jubileuszowe zezwolenie otrzymała firma AJ Fabryka Mebli Sp. z o.o. Szwedzi planują realizację kolejnego projektu inwestycyjnego w Redzikowie. Na rozwój swojej działalności zdecydowała się również firma „Hydro-Naval”, której wręczono zezwolenie o numerze 102. Spółka produkuje urządzenia dla sektora offshore i branży morskiej.

W 2013 roku wydano łącznie 14 zezwoleń na nowe inwestycje w strefie. Dotyczą one branży motoryzacyjnej, budowlanej, meblowej, metalowej, a także przetwórstwa spożywczego, usług magazynowania i transportu. Część z przedsiębiorców, którzy sprawdzili instrument strefy, jako dobre narzędzie rozwoju, zdecydowali się na re-inwestycje i planują poszerzyć swoją działalność oraz zwiększyć zatrudnienie. Inwestorzy deklarują zainwestować w strefie łącznie 253 mln zł, a poziom zatrudnienia w tych firmach wyniesie blisko 1300 osób, w tym 260 to nowe miejsca pracy. Nowe projekty inwestycyjne będą realizowane w Słupsku, Redzikowie, Koszalinie, Szczecinku i Wałczu.

Połowa planowanych nowych projektów inwestycyjnych o wartości 200 mln zł i deklarowanych 170 nowych miejscach pracy, zrealizowana będzie w regionie słupskim.

„Nowe inwestycje w strefie są efektem m.in. wydłużenia funkcjonowania stref ekonomicznych do 2026 roku oraz faktu, iż od połowy 2014 roku zmieniają się przepisy odnośnie pomocy regionalnej. Według nowych regulacji maksymalny poziom dofinansowania inwestycji w woj. pomorskim i zachodniopomorskim zostanie obniżony o 5%. Oznacza to, że w przypadku dużego przedsiębiorcy, poziom wsparcia spadnie z 40% do 35%, średniego z 50% do 45% a małego z 60% do 55%. Pierwsza połowa tego roku to „last minute” na uzyskanie zezwolenia na nową inwestycję z zachowaniem jeszcze starych korzystniejszych warunków” – komentuje Mirosław Kamiński Prezes Zarządu PARR S.A.
Tymczasem już widać jak rozwijają się kolejne firmy strefowe w Słupsku i Redzikowie m.in. Leann, Kamir, Paula-Trans, Łosoś, Poldan-Net, Branq, Tritec, Euroledlighting. Część z nich można podejrzeć na panoramach sferycznych, nowym narzędziu promocyjnym dostępnym pod adresem www.pansfer.sse.slupsk.pl. Dzięki intuicyjnej aplikacji można odbyć wirtualny spacer z powietrza po strefie.

Z punktu widzenia własności kapitału w Słupskiej Strefie prym wiodą polscy i skandynawscy inwestorzy. Na czternaście pozyskanych w 2013 roku projektów, dwanaście reprezentuje kapitał polski. W ostatnim okresie zaobserwowaliśmy również zwiększone zainteresowanie realizacją inwestycji na obszarze Pomorza przez inwestorów ze Skandynawii. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozyskaliśmy środki finansowe na promocję atrakcyjności inwestycyjnej woj. pomorskiego i regionu słupskiego w krajach skandynawskich i Niemczech. – dodaje Prezes Kamiński. Dla pomorskich firm z sektora MŚP z branży energii odnawialnych, ICT oraz eko-technologii będziemy organizować misje gospodarcze do Dani, Norwegii, Szwecji oraz Niemiec. Zachęcamy do współpracy.

Wprowadziła: AJ

 

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami