Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) jest największą umową handlową Unii Europejskiej z państwem trzecim. Inicjatywa ma uprościć istniejące regulacje prawne, otworzyć rynek zamówień publicznych, zwiększyć poziom obrotów, liczbę miejsc pracy i nowych inwestycji. W październiku 2016 roku umowę podpisali szefowie UE oraz rządu Kanady. Teraz dokument musi być ratyfikowany przez państwa członkowskie UE. Przewiduje się, że proces ten potrwa 2-3 lata.

Znaczenie dla Polski

Umowa z Kanadą ma znaczenie dla Polski, której zarówno eksport jak i import z Kanadą odgrywa wymierną rolę. Polska obejmuje 3% unijnego eksportu do Kanady oraz 1,5 % importu. Wielkość wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami systematycznie rośnie. W 2015 r. obroty handlowe Polski z Kanadą wyniosły 1,49 mld euro, z czego eksport osiągnął poziom ok. 1,1 mld euro. W eksporcie do Kanady wyraźnie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego (56%) oraz skóry (21%). Artykuły rolne i spożywcze z wynikiem zaledwie 6,5% zajmują trzecią pozycję. Istotną rolę odgrywają także producenci rozwiązań, części i podzespołów dla sektora lotniczego i motoryzacyjnego. W imporcie z Kanady do Polski, podobnie jak w eksporcie, dominują wyroby elektro-maszynowe (udział 49%), drugie miejsce zajmują wyroby przemysłu chemicznego (16%), a trzecie - artykuły rolno-spożywcze (12%).

Do największych polskich inwestorów na terenie Kanady należy zaliczyć: KGHM Polska Miedź SA, Kulczyk Investments SA, a także PKN Orlen, które skupiają się na poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Obecni są także producenci gier komputerowych i producenci kosmetyków do makijażu. Jeśli zaś chodzi o kanadyjskie firmy działające na polskim rynku, to są to producenci samolotów, lokomotyw, wagonów i tramwajów, producenci silników do samolotów i śmigłowców, producenci żywności mrożonej, producenci farmaceutyków, oprogramowań w branży telekomunikacyjnej i ICT, przedstawiciele usług projektowych i budowlanych.  

Potencjalne znaczenie dla Pomorza

W 2016 roku obroty handlowe Pomorza z Kanadą wyniosły 209,38 mln EURO, z czego eksport wyniósł ponad 143 mln EURO[1]. Handel obejmował m.in. artykuły spożywcze, artykuły chemiczne, artykuły ze skóry, urządzenia mechaniczne, pojazdy nieszynowe, urządzenia elektryczne, meble i artykuły optyczne. Ponadto z uwagi na wysoką rangę przemysłu elektro-maszynowego, farmaceutycznego i ICT dla Województwa Pomorskiego nasz region mógłby skorzystać na umowie CETA. Dotyczyć to może np. eksportu statków towarowych budowanych w naszych stoczniach, wyrobów przemysłu petrochemicznego (np. z udziałem PKN Orlen), farmaceutycznego bądź meblarskiego a także branży telekomunikacyjnej i ICT.  

Kontrowersje związane z CETA.

Przeciwnicy umowy z Kanadą przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rynku rolnego i praw konsumentów. Dodatkowo bardzo często słyszy się zarzut, że CETA otworzy drzwi do Europy kanadyjskim produktom z GMO, choć wymogi związane z GMO będą dla nich takie same, jak te obowiązujące w Unii Europejskiej dla naszych produktów. CETA nie nałoży żadnych dodatkowych przepisów, które trzeba byłoby spełnić. Zwiększy się natomiast konkurencja. Jest to naturalne następstwo każdego otwarcia w wymianie handlowej. Obecnie Polska ma nadwyżkę w handlu z Kanadą. Umowa z Kanadą stworzy możliwość utrzymania tej nadwyżki, a nawet wpłynie na zwiększenie eksportu naszych produktów na rynek kanadyjski.

Opr. Michał Graban, Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkwoskiego Woj. Pomorskiego

Informację sporządzono na podstawie artykułu: M. Rau, CETA. Wolny handel między Europą a Kanadą zamieszczonego na portalu Centrum Stosunków Międzynarodowych 01/2017. http://csm.org.pl/pl/2017-5?start=7
Dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

AJ

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami