Baner 1-PL-misja-szwecja
Dziesięć firm z Pomorza weźmie udział w misjach gospodarczych do Szwecji i Niemiec. To szansa na znalezienie partnera zagranicznego i możliwość pozyskania dobrych praktyk w branży ICT i odnawialnych źródeł energii.

 

W przypadku obu wyjazdów wyłoniono po 5 firm w drodze konkursu. Wyjazd do Szwecji odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia br. W programie misji zaplanowany jest udział w targach IT Solutions EXPO 2014 w Goteborgu, gdzie zorganizowane zostaną spotkania z firmami z sektora ICT.

We współpracy z siostrzaną agencją rozwoju Regionu Goteborg organizowane jest polsko-szwedzkie seminarium biznesowe „Polish-Swedish ICT Meeting Point". W ramach wymiany dobrych praktyk firmy udadzą się z wizytą do parku naukowo-technologicznego Lindholmen. W skład delegacji wchodzą m.in. 3 firmy ze Słupska: OpitMedi, OptiNav oraz Kaliop Poland. Pozostałe firmy działają w Trójmieście: ITFS i Yellow-Dot. Do misji dołączyła również firma JIT Solutions. Misja została objęta patronatem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Sztokholmie oraz przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą.

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie inwestorów ze Skandynawii, zarówno pod kątem inwestowania w naszym regionie, jak i kooperacją z firmami polskimi. Jest wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań w obszarze odnawialnych źródeł energii i technologii teleinformatycznych w krajach skandynawskich i w Niemczech, które można przenieść i wdrożyć na naszym terenie. Liczymy na owocną współpracę bilateralną wśród wyłonionych firm" - mówi Mirosław Kamiński, prezes PARR.

Tydzień później w terminie 8-11 kwietnia 2014 organizowana jest misja dla branży odnawialnych źródeł energii. Oprócz spotkań z firmami z tego sektora oraz możliwości rozmów z potencjalnymi partnerami, jednym z głównych punktów wyjazdu do Niemiec będzie udział w targach "Energy Hannover Messe 2014". We współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Handlową przeprowadzona zostanie giełda kooperacyjna dla firm. Zaplanowano również wizyty studyjne do hamburskiego Klastra Energii Odnawialnych i berlińskiego Centrum Fotowoltaiki i Energii Odnawialnej. Firmy wyłonione
w ramach konkursu pochodzą z różnych części woj. pomorskiego: EKOTEC z Kwidzyna, AutomaEKO i Ekoinbud Sp. z o.o. z Trójmiasta, Eco Resources z Cierzni w Gminie Debrzno oraz Hanse Energia Hudemann z Niedźwiedzicy w Gminie Stegna. Podczas misji delegację wspierają przedstawiciele Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie.

W ramach przygotowań do udziału w misjach firmy wzięły udział w warsztatach, których główną tematyką było wzmocnienie aktywności międzynarodowej poprzez ukazanie różnic kulturowych w biznesie oraz specyfiki rynków w krajach docelowych.

Misje organizowane są przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego w Słupsku w ramach projektu "Inwestuj w Pomorskie II – promocja atrakcyjności inwestycyjnej regionu województwa pomorskiego w krajach Skandynawskich i Niemczech", który jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. pomorskiego na lata 2007-2013. Projekt ma charakter kompleksowy, począwszy od nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami, po rozmowy kooperacyjne i wsparcie przy sformalizowaniu współpracy. Nad projektem patronat honorowy objęli Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Marszałek Województwa Pomorskiego.

W planach są kolejne dwie misje gospodarcze w ramach tego projektu. Misje do Danii i Norwegii zaplanowane są na drugie półrocze 2014 r. Już dziś zachęcamy firmy z woj. Pomorskiego do zgłaszania się do PARR do udziału w tych misjach" – komentuje Bartosz Świtała, Kierownik Projektu.

 

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Projektu:
Tel: 59 840 11 73
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby kontaktowe:
Bartosz Świtała, Kierownik Projektu – kom. 604 450 206, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marcin Ingielewicz, Koordynator ds. Organizacji i Promocji, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

baner pl

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami