W Słupskim Inkubatorze Technologicznym (SIT), zarządzanym przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., w czerwcu 2014 roku powstała unikatowa i pierwsza na Pomorzu Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych (ARiSW). Miejsce to dedykowane jest dla przedsiębiorców, którzy będą mogli na bazie Pracowni pozyskać praktyczną wiedzę i skorzystać z nowoczesnych usług.
Usługi, jakie świadczy pracownia to przede wszystkim prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości i najnowszych technologii z dziedziny automatyki i robotyki, projektowania systemów zrobotyzowanych, skanowania i analizowania wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania. Pracownia o powierzchni 230 m2 została wyposażona w innowacyjne podzespoły automatyki, robotyki i systemy wizyjne firmy Omron Electronics Sp. z o.o. „Uczestnictwo w tym projekcie współgra z naszą filozofią: nieustannego dążenia do doskonałości w działaniach dla dobra ludzkości – jesteśmy przekonani, że wspierając rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim, realizujemy naszą misję. Ponadto, tym, co charakteryzuje nasze produkty i rozwiązania jest przede wszystkim innowacja (firma Omron została zaklasyfikowania m.in. do 100 najbardziej innowacyjnych firm w światowym rankingu Thomson Reuters), a w Słupskim Inkubatorze Technologicznym powstały idealne warunki rozwoju innowacyjnych projektów” – mówi Bogdan Krasuski – Marketing Manager w firmie Omron.  

Całość zaprojektowała, wykonała i zintegrowała firma TM-Automation Sp. z o.o. z Gdyni. W efekcie powstało:
•    stanowisko z robotem typu DELTA,
•    stanowisko z dwoma robotami typu SCARA z jednym w pozycji podwieszonej,
•    mobilne stanowisko z robotem typu SCARA,
•    stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego,
•    mobilne stanowisko z systemem i czujnikiem wizyjnym,

Ponadto Pracownię doposażono w:
•    mobilne stanowisko Skanera 3D,
•    oprogramowanie CAD – Solid Edge,
•    dedykowane  oprogramowanie do rezerwacji zasobów pracowni TML-RMS (Resource Management System) typu SaaS.

DSC08498 DSC08519 DSC08529

Opis wyposażenia Pracowni:
Do realizacji projektu zostały wybrane produkty firmy Omron, które są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach przemysłu – zostały dobrane w taki sposób, by mogły spełnić oczekiwania klientów z każdej branży. Charakteryzują się otwartą komunikacją i łatwą konfiguracją, która pozwala na szybkie dopasowanie sprzętu do nawet najbardziej specyficznych potrzeb. Specjalny Software Sysmac One umożliwia m.in. szybkie i intuicyjne programowanie aplikacji automatyki przemysłowej oraz wykonywanie symulacji pracy maszyn.

Stanowisko z robotem typu DELTA
Stanowisko wyposażone zostało w robota typu DELTA podwieszonego w górnej części konstrukcji stanowiska. Na wysokości roboczej pracy chwytaka robota DELTA znajdują się dwa transportery taśmowe, które poruszają się niezależnie z różnymi prędkościami. Zaprogramowana aplikacja/oprogramowanie stanowiska służy do symulacji produkcji, polegającej na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Stanowisko wyposażone w system wizyjny rozpoznający kontury, kolory detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone  zostało w system trackingu, umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotem.

Stanowisko z dwoma robotami typu SCARA
Stanowisko jest uniwersalne – zostały w nim zastosowane różnego rodzaju roboty typu SCARA. Jeden z nich posiada atest IP65, co zapewnia mu odporność na kurz, wilgoć, zapylenie. Tego typu roboty wyręczają człowieka w pracy w trudnych, szkodliwych dla zdrowia, warunkach, panujących np. w lakierni.
Pokazowa aplikacja służy do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. W obszarze pracy robotów znajdują się dwa transportery taśmowe, poruszające się niezależnie z różnymi prędkościami. Stanowisko wyposażone jest w odpowiedni system wizyjny rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone  zostało w system trackingu (stanowiący integralną część sterownika z robotami), umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów  taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotami.

Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA
Stanowisko charakteryzuje się uniwersalnością, ograniczoną wagą i kompaktowymi wymiarami umożliwiającymi transport w samochodzie. W zminiaturyzowanym stanowisku zamontowany jest robot posadowiony tradycyjnie. Zaprogramowana aplikacja – gra w kółko i krzyżyk – doskonale prezentuje parametry zintegrowania trzech elementów automatyki najczęściej stosowanych w procesach produkcyjnych. Są to: robot typu Scara + system wizyjny + system trackingu. 

Stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego
Stanowisko to demonstruje typowe aplikacje, wykorzystujące system wizyjny takie, jak :
•    kontrola jakości,
•    wykrywanie wad,
•    lokalizacja detali,
•    pozycjonowanie.
Dzięki zastosowaniu kamer wysokiej rozdzielczości (5 Mpix) oraz systemu z 4-rdzeniowym procesorem, system może rozpoznawać bardzo wiele szczegółów badanych detali w bardzo krótkim czasie. Jest to jeden z najszybszych systemów wizyjnych stosowanych w przemyśle na szeroką skalę. Dodatkowo stanowiska z robotem typu DELTA, z dwoma robotami typu SCARA wraz ze stanowiskiem zaawansowanego systemu wizyjnego można zestawić i połączyć w jedną zautomatyzowaną linię.

Mobilne stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego
Zainstalowany w stanowisku system oraz czujnik wizyjny w maksymalnie prosty sposób (w 3 prostych krokach: ustawienia kamery, obszar wzorca, testowanie) umożliwia definiowanie kryteriów inspekcji wizyjnej, a także pozwala na łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami (przesyłanie wyników pomiarów do komputera przemysłowego). Stanowisko tworzy wygodne środowisko do prób i porównywania możliwości systemu i czujnika wizyjnego celem doboru optymalnego rozwiązania do konkretnej aplikacji.

Skaner 3D
Stanowisko wyposażone jest w skaner ATOS Compact Scan 5M firmy GOM. W skanerze zastosowano technologię niebieskiego światła, która pozwala na szybsze, dokładniejsze pomiary. Dodatkowym atutem jest kompaktowość i mobilność urządzenia, które może wykonywać pomiary nie tylko w pracowni, ale także na miejscu  u zleceniodawcy. Wyniki pomiarów można analizować za pomocą darmowego oprogramowania, które można pobrać ze strony producenta.

Profesjonalne oprogramowanie typu CAD 2D/3D – Solid Edge
Oprogramowanie to umożliwia w pracowni zarówno przygotowywanie projektów stanowisk z zakresu automatyki i robotyki, jak i wykonywanie projektów na zlecenie firm zewnętrznych. Oprogramowanie pozwala m.in. na modelowanie części i złożeń oraz generowanie dokumentacji płaskiej.
Tak specjalistyczna pracownia wymaga optymalnego zarządzania pod względem czasu pracy i dostępności poszczególnych stanowisk, licencji, urządzeń dla jej użytkowników oraz profesjonalnej obsługi. Do tego celu służy aplikacja on line typu SaaS (Software as a Service). Dzięki niej potencjalni klienci Pracowni w prosty sposób mogą weryfikować dostępność i dokonywać rezerwacji. Dla administratora Pracowni narzędzie to daje bieżącą informację na temat wykorzystania poszczególnych zasobów. Obsługą Pracowni zajmuje się natomiast wyłoniony w konkursie operator – firma TMA LABS Sp. z o.o.
Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych, powstała  przy wsparciu funduszy Unii Europejskich – Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 w ramach projektu „Budowa i wyposażenie Słupskiego Inkubatora Technologicznego”.

DSC08539 DSC08559 DSC08579 DSC09279

Zapraszamy przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych do podjęcia współpracy ze Słupskim Inkubatorem Technologicznym i operatorem pracowni TMA LABS. Inkubator i pracownia zlokalizowane są na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Portowej 13 B w Słupsku.

Dane kontaktowe do operatora pracowni ARiSW w SIT:
TMA LABS Sp. z o.o.
Słupski Inkubator Technologiczny
ul. Portowa 13 b
76-200 Słupsk
tel. 59 846 81 00
www.sit.slupsk.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/SIT.SLUPSK

Wprowadziła: AJ