04 invest in pomeraniaPolska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIIZ) wybrała najlepsze Centrum Obsługi Inwestora w Polsce. Pierwsze miejsce zajęło Invest in Pomerania.

Inicjatywa Invest in Pomerania została powołana w 2011 roku, w celu połączenia działań wszystkich najważniejszych podmiotów związanych z obsługą inwestorów zagranicznych w województwie pomorskim. Członkami inicjatywy są: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP SA), koordynator inicjatywy.

- Ta nagroda to uhonorowanie efektów współpracy pomiędzy członkami inicjatywy. Ponad dwa lata temu usiedliśmy wspólnie do stołu i postanowiliśmy nawiązać ścisłą współpracę w zakresie obsługi inwestycji w naszym regionie. Zrozumieliśmy, że tylko razem możemy być naprawdę konkurencyjni. Efekty mówią same za siebie – relacjonuje Marcin Piątkowski, dyrektor Invest In Pomerania.
- To ważne wyróżnienie dla naszego województwa i nagrodzenie wspólnych wysiłków podejmowanych przez wiele instytucji zaangażowanych w inicjatywę Invest in Pomerania. Dzięki szerokiemu partnerstwu w obsłudze inwestycji zagranicznych, możemy jako region dawać kompleksowe i efektywne wsparcie. Zapewnienie obsługi na najwyższym poziomie jest naszym priorytetem. Wszyscy członkowie inicjatywy Invest In Pomerania są zawsze do dyspozycji inwestorów – zapewnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Od początku powołania inicjatywy, Invest in Pomerania obsłużyło prawie 300 zapytań inwestycyjnych z 36 krajów. Inwestorzy reprezentowali 16 branż. W sumie zorganizowano 75 wizyt w regionie. 22 projekty inwestycyjne zakończyły się sukcesem, w tym nowe projekty i reinwestycje.
Najdynamiczniej rozwija się sektor BPO/SSC, ale nie zabrakło także nowych inwestycji w sektorze ICT, energetycznym, logistycznym czy produkcyjnym. O ile rozwój sektora BPO/SSC czy ICT dotyczy głownie Trójmiasta, o tyle największa tegoroczna nowa inwestycja w produkcję została ulokowana w Lęborku. Fińska firma Alteams Group planuje zatrudnić tu 300 osób.

- Z wypowiedzi inwestorów rozpatrujących Trójmiasto jako potencjalną lokalizację dla nowych projektów wynika, że najbardziej cenią sobie możliwość pracy w systemie tzw. ONE-STOP-SHOP. Najlepszym partnerem dla nich jest w tym przypadku Invest in Pomerania, która oprócz wspomnianego sposobu pracy oferuje również Project Management dla poszczególnych inwestorów. Drugim atutem jest fakt, że inicjatywa reprezentuje zarówno trzy Trójmiejskie miasta jak i całe województwo, posiadając wiedzę o całym regionie. Jednak najważniejszym atutem, który podkreślają wszyscy, jest indywidualne podejście do każdego inwestora i oferta skrojona na jego potrzeby. Kreatywność i pomysłowość Invest in Pomerania są znane w cały kraju – mówi Paweł Panczyj, Managing Director w Association of Business Service Leaders in Poland.

Podczas oceny Centrów Obsługi Inwestora były brane pod uwagę bardzo różnorodne kryteria.
- Liczył się między innymi czas reakcji na zapytanie inwestora, kompleksowość przygotowanej oferty, a także organizacja i przebieg wizyty inwestora. Bardzo ważny jest pierwszy kontakt z inwestorem. To często do niego zależy, czy dojdzie w ogóle do wizyty w regionie, a więc do kolejnego ważnego etapu w procesie podejmowania decyzji lokalizacyjnej - wyjaśnia Marcin Piątkowski, dyrektor Invest In Pomerania. - Każdy inwestor ma inne potrzeby i oczekiwania, oferta musi więc być dopasowana do indywidualnych wymagań. W tej pracy ważna jest oczywiście wiedza dotycząca możliwości inwestycyjnych regionu w danym sektorze, ale żeby odnieść sukces trzeba posiadać wiedzę zarówno z zakresu ekonomi, marketingu czy psychologii – dodaje Marcin Piątkowski.

- Ja osobiście doceniam we współpracy z Invest In Pomerania fakt, że jej pracownicy są otwarci na sugestie i kreatywni w przedstawianiu zalet swojego regionu. Ta kreatywność i pomysłowość zaowocowała tu dużą ilością projektów jak i zwiększoną rozpoznawalnością regionu poza granicami Polski – dodaje Paweł Panczyj.

Ocenie przez PAIIIZ podlegało także zaplecze merytoryczne posiadane przez Centra Obsługi Inwestora. Każde COI powinno dysponować bazą aktualnych ofert inwestycyjnych z regionu, bazą potencjalnych poddostawców i kooperantów dla inwestorów oraz różnego rodzaju informacjami o potencjale inwestycyjnym województwa w postaci aktualnych raportów opracowań i prezentacji.

Status najlepszego certyfikowanego partnera PAIIIZ to kolejna nagroda, którą w tym roku otrzymało Invest In Pomerania. W lutym br., podczas Poland Outsourcing & Shared Services Awards Gala, Trójmiasto otrzymało prestiżowy tytuł "Best City of the Year" dla sektora BPO/SSC. Trójmiasto wyprzedziło tym samym inne nominowane metropolie: Kraków, Wrocław i Poznań. Nagroda została przyznana Trójmiastu w uznaniu dla rozwoju lokalnego sektora BPO/SSC. Pomorze w ostatnim czasie jest jedną z wiodących lokalizacji inwestycji w centra usługowe. Przypomnijmy w ostatnim czasie rozpoczęły tu swoją działalność takie marki z sektora BPO/SSC jak: Bayer, WNS, Misys, OIE Support, Metsä, Group czy Kemira.

INFORMACJE DODATKOWE

Oprócz działań związanych bezpośrednio z obsługą procesu inwestycyjnego, Invest In Pomerania angażuje się także w inicjatywy wspierające inwestorów już prowadzących swoją działalność w regionie. Najbardziej potrzebne inicjatywy związane są z przygotowaniem wykwalifikowanej kadry. Dzięki współpracy biznesu i nauki powstał cykl szkoleń „Edukacja przez praktykę”. Program pilotażowy przeprowadzony w gdańskiej Topolówce (III Liceum Ogólnokształcące) zakończył się sukcesem i został wdrożony w kolejnych pomorskich szkołach średnich. Na poziomie uczelni wyższej powstał program „BPO Education Center”, przygotowujący absolwentów różnych kierunków do podjęcia pracy w branży. Większość jego uczestników może liczyć na zatrudnienie w największych centrach usług biznesowych w Trójmieście.
Kolejną inicjatywą wspieraną przez Invest In Pomerania jest otwarcie akredytowanej przez Association of Chartered Certified Accountants (ACCA - międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości), specjalności „Finanse w przedsiębiorstwach” w ramach studiów II stopnia na Uniwersytecie Gdańskim. Od października tego roku, dzięki akredytacji, studenci będą mogli zdobyć nie tylko tytuł magistra ekonomii, ale również uzyskać rozpoznawalny na całym świecie dyplom ACCA.

Wprowadziła: Agata Jaroszewska

SIT logo kolor v9

Wystartuj z nami

logo SSSE pl

Inwestuj z nami

logo PARR pl

Rozwijaj się z nami